Uvod u sanskrtsku epsku književnost 1

Uvod u sanskrtsku epsku književnost 1 (preuzmi PDF / MS Word)

Naziv kolegija: Uvod u sanskrtsku epsku književnost 1
Naziv studija: Preddiplomski studij indologije
Ime nastavnika: Krešimir Krnic
Status kolegija: izborni
Oblik nastave: predavanja
Broj ECTS bodova: 2
Opis kolegija: kolegij je namijenjem studentima od 3. do 8. semestra indologije, kao i drugim zainteresiranim studentima. U osnovnim crtama obradit će se teme sanskrtske epske književnosti na primjeru dvaju velikih epova – Rāmāyaṇe i Mahābhārate. Konkretniji primjeri i analize pojedinih likova više će biti usmjereni na manji ep, Rāmāyaṇu. Nastava se odvija u obliku predavanja, a u svakom semestru provode se i dvije provjere znanja – na polovici i na kraju semestra.
Cilj kolegija: Uputiti studente u temeljne pojmove sanskrtske epike, u osnovnim ih crtama upoznati sa sadržajem i značenjem sanskrtskih epova u književnom i širem kulturnom kontekstu. Cilj je kolegija također osposobiti studente za produktivnije čitanje epskih tekstova u sanskrtskim seminarima.
Studentske obveze Studenti su obvezni dolaziti na nastavu i samostalno kod kuće čitati tekstove koje im nastavnik odredi za pojedinu nastavnu cjelinu. Dvaput u semestru studenti pišu i pismeni test u kojem odgovaraju na pitanja te pišu kratki esej na zadanu temu.
Raspored po tjednima
  1. Epsko – što je to? Obilježja epske književnosti. Epovi u užem smislu. Razlikovanje usmene i pisane epike.
  2. Narodni i autorski epovi. Homersko pitanje i Parry-Lordova teorija.
  3. Sanskrtska epika – djela koja ubrajamo u sanskrtsku epsku književnost. Posebno mjesto dvaju velikih epova – Rāmāyaṇe i Mahābhārate. Pitanje autorstva i datacije dvaju velikih epova.
  4. Recenzije i izdanja sanskrtskih epova. Povijest istraživanja.
  5. Sadržaj sanskrtskih epova.
  6. Usmeno prema pisanome u sanskrtskoj epici. Obilježja usmenosti u sanskrtskoj epici. Formule, teme, ponavljanja, nedosljednosti.
  7. Kompozicijske razlike Rāmāyaṇe i Mahābhārate
  8. Provjera znanja – pismeni rad – odgovori na pitanja i esej na zadanu temu.
  9. Glavni likovi i njihove osobine.
  10. Pjesničke figure u sanskrtskim epovima (osobito u Rāmāyaṇi)
  11. Epski pjesnički metri.
  12. Epski svjetonazor u sanskrtskoj epici. Uloga vjere.
  13. Mitologija epova.
  14. Geografija sanskrtskih epova.
  15. Provjera znanja – pismeni rad – odgovori na pitanja i esej na zadanu temu.

 

Literatura:

a) temeljna

Katičić, Radoslav, Stara indijska književnost, Nakladni zavod MH, Zagreb 1973. (poglavlje o Rāmāyaṇi i Mahābhārati) (link na knjižnicu)

Škreb – Stamač, Uvod u književnost , Globus, Zagreb 1986. (poglavlje o epskoj književnosti) (veza na knjižnicu)

Brockington, J. L., The Sanskrit Epics, Brill, Leiden-Boston-Köln, 1998. (dostupno u knjižnici Odsjeka, ali još nema u elektroničkom katalogu)

H. Jacobi, Das Rāmāyaṇa: Geschichte und Inhalt nebst Concordanz der gedruckten Recensionen, Darmstadt : Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1976. (veza na knjižnicu)

Hopkins, E. W., The great epic of India : its character and origin, Calcutta, 1969. (veza na knjižnicu)

Prijevodi Rāmāyaṇe i Mahābhārate dostupni u odsječkoj knjižnici, osobito Goldmanov (urednik) prijevod Rāmāyaṇe (Princeton University Press , [1984.-1996] – veza) i Van Buitenenov/Fitzgeraldov prijevod Mahābhārate. (The University of Chicago Press , [1973.-2004.] – veza)

b) dopunska

Zdeslav Dukat, Homersko pitanje, Globus, Zagreb 1988. (veza na knjižnicu)

P. A. Grincer, Drevneindijskij epos. Genezis i tipologija, Moskva 1974, (na ruskom – dostupno kao preslika od nastavnika)